Bábolna Komárom-Esztergom megyében található, az M1-es autópálya mellett, Bécs és Budapest között félúton.
A település első írásos emléke 1268-ból származik, ekkor még Babuna, Tolma-Babuna néven említik. Bábolna elhelyezkedésének köszönhetően hosszú időn keresztül a Budáról Bécsbe vezető nagy állathajtó út egyik fontos pihenő-, illetve gyűjtőállomása volt, melynek emlékét a mai napig őrzi nevében is a város fő útja, a Mészárosok útja.
A település fejlődése a 18. század végén vett új irányt a lótenyésztés elindításával. 1789-ben alapította meg gróf Szapáry József a Bábolnai Ménesbirtokot, mely a mai napig a település legszebb épületegyüttese. A magyar lótenyésztés a Reformkor végére nemzeti üggyé vált. Részben ennek is köszönhető, hogy az 1800-as évek végére, az 1900-as évek elejére a bábolnai ménesbirtokot a kisbéri mellett a Lótenyésztés Mekkájaként emlegették, s Európa, sőt még a távolkelet lótenyésztői is felkeresték, tanulmányozták az itt folyó munkát.
A II. világháborút követően 1948. december 23-án megalakult a Bábolnai Állami Gazdaság, mely a 60-as évektől kezdve Burgert Róbert vezetése alatt hatalmas fejlődésen ment keresztül. Mezőgazdasági Kombináttá alakulva a „mezőgazdaság zászlós hajójának” titulálták Bábolnát, ami nem csoda, hiszen világszinten is meghatározónak számított az évi 4-4,5 milliós baromfiállományával.
Bábolna eközben közigazgatásilag is jelentős fejlődésen ment keresztül: 1958-ban község, 1971-ben nagyközség lett, míg végül 2003-ban elnyerte a városi rangot.
A település azóta is folyamatosan fejlődik, útjai, parkjai rendezettek, közműhálózata, infrastruktúrája 100 %-osan kiépített. A családok számára fontos intézmények mind megtalálhatóak Bábolnán a bölcsődétől kezdve az óvodán át az általános iskoláig. Emellett művészeti iskola, középfokú oktatási intézményként pedig lovasiskola is várja a fiatalokat. Bábolnán Gyermekönkormányzat is működik és jó kapcsolatot ápolunk közeli és távolabbi testvértelepüléseinkkel (Sieghartskirchen (Ausztria), Hidaskürt (Szlovákia) Mariagerfjord (Dánia), Yapaa (Finnország) és Zlata Koruna (Csehország), így fiataljaink is megismerhetnek más országokat, más kultúrákat. Természetesen az idősekre és rászorultakra is figyel a település, a szociális alapellátó intézmény működése mellett pedig különféle egészségügyi szakellátásokat is igénybe vehetnek a bábolnai lakosok. Összetartóak és nem utolsó sorban aktívak is a bábolnaiak, így sok civil szervezet is segíti az Önkormányzat munkáját a tűzoltástól a sporton át hagyományőrzésig.
A szabadidő hasznos eltöltése sem okoz gondot, hiszen a szabadidőközpont, könyvtár, helytörténeti gyűjtemény és sportcsarnok mellett már a közel 9 hektáron elterülő Szabadidőpark is a családok rendelkezésére áll csónakázó tóval, játszóterekkel, futó- és teniszpályával.
Bábolna legújabb büszkesége ugyanakkor az elmúlt évben átadott Bábolna Strand- és Termálfürdő, mely a település gyógy- és termálvizeinek hasznosításával minden bizonnyal vonzó célpont lesz a pihenni és gyógyulni vágyók számára.
A fürdőzés, kikapcsolódás mellett látnivalókból sincs hiány Bábolnán. A Ménesbirtok, a műemlék Szapáry kastély – melynek parkjában található az ország legöregebb akácfája -, a 20 hektáros Arborétum, a lovasmúzeum és kocsimúzeum mind érdekes és különleges látványosságnak számítanak, a Csikótelep kiscsikóiról már nem is beszélve.
Bábolna vonzereje azonban nem csak a Ménesbirtok történelmi szépségében, parkjainkban és a fürdőnkben rejlik, hanem legfőképpen az itt élő emberek vendégszeretetében. Látogasson el városunkba, ismerje meg látnivalóinkat és kapcsolódjon ki programjainkon, a nemzetközi díjugrató lovasversenyeken, a Kukorica Fesztiválon vagy akár a Nemzetközi Gazda Napokon! Bízom benne, hogy hamarosan vendégül láthatjuk Önt is Bábolnán, legközelebb visszatérve pedig már barátként köszönthetjük újra!