7. Versenytaktika
Eljön a várva várt nap, a versenyé, amelyre készültél! Napóleon szerint egy rossz terv is sokkal jobb, mintha nincs terv. Ez a versenyek esetében is tökéletesen igaz, de kiegészíthetjük azzal, hogy miért ne lehetne neked akár egy jó terved a kitűzött célversenyre?!
Az adott versenytaktika kialakítása során nem árt, ha a következő infók birtokában döntesz:
– Ismerd meg az adott pálya karakterét! Milyen a vonalvezetése? Van-e benne szintkülönbség? Milyen lesz a burkolat? Illetve városi versenyek esetében át kell-e futni hídon, ha igen, hányszor?
– Készülj fel a várható időjárási körülményekből!
– Milyen lesz a rajtoltatás rendje? Lesznek-e esetleg tempó szerinti rajtzónák?
– Lesznek-e iramfutók?
– Hol lesznek a frissítőpontok az útvonalon, és milyen frissítést ad a szervező? A konkrét termékeket nem árt előtte kipróbálni edzéseken (- erről írtunk korábban), illetve a további kínálat alapján, amit az asztalokra ígérnek tervezd meg a frissítésedet! Fontos, hogy a versenytaktika elengedhetetlen része a frissítési terv is, melynek betartása egyben alapja is a sikernek!
– Ha mennek veled szurkolók, hova kérd őket, hol segíthetnek rajtad a legtöbbet?
A versenytaktika összeállításánál fontos tudni, mely szempontok szerint tervezz! A versenyek során az indulók nagy része egy konkrét időcéllal áll rajthoz, ahol az ellenfél az óra, és persze saját magad. Ebben az esetben a következő taktikát javaslom a dm Balaton Run versenyre:
5,25 és 10,5 km távokon:
Törekedj a negatív split elérésére, azaz a versenytávod második fele legyen gyorsabb! Ehhez a távod első felére olyan iramot válassz, amivel már teljesítetted az egész távot a felkészülés során!
Félmaratoni távon:
– Ha először futod a 21 kilométert, akkor az edzéseid közül nézd meg a leghosszabb (15 km vagy felette) futásod átlagiramát, és azt vedd alapul! Ezzel az irammal juss el 15 km-ig, és utána még mindig lesz 6 kilométered erősíteni, ha még úgy érzed, hogy vannak benned extra tartalékok!
– Ha már többször futottál félmaratont, akkor érdemes 3 héttel a verseny előtt olyan hosszúfutást beilleszteni, ami 18 km! Ezen belül az első 10 km legyen 15-20 másodperccel lassabb iram a tervezett versenytempónál, majd 8 km legyen a tervezett versenyiramon történő futás! Ha könnyedén mennek így az iramok, akkor jónak néz ki a tervezett iram. Ha nem tudod így megfutni, vagy minden energiádra szükséged volt a befejezéshez, akkor túl erős a terv!
Bizonyos fokig legyél rugalmas a versenyterv végrehajtásakor! Pl: nagy szembeszél esetén kifizetődőbb valaki mögött futni azon a szakaszon, még, ha az pár másodperccel lassabb is a tervezett iramnál.
Ritkább esetben egy konkrét vetélytárs megelőzése a cél, ekkor a terv sokkal bonyolultabb és összetettebb, mert nem elég egy jó időt futni, de menet közben akár alkalmazkodnod kell a versenytárs taktikájához is.
Ha edzővel készülsz, okvetlen beszéljétek át a taktikát, mert közösen jobb tervet tudtok majd összeállítani!
Jó felkészülést!
Plesz Botond
A dm Balaton Run futóedzője és a Balatonman Training Team vezetőedzője