Lesérültél? Ne kövesd el megint ugyanazt a hibát!
Egy ideális világban a futók sosem sérülnek le, sosem terhelik túl magukat, hagynak a testüknek időt a regenerálódásra, figyelik a jelzéseit. Persze ideális világ nem létezik, kijelenthetjük, hogy szinte minden futót ért már valamilyen sérülés legalább egyszer. Ha szerencséje van, akkor tökéletesen felépült belőle és tanult is az esetből, kevésbé szerencsés esetben akár többször is elkövetheti ugyanazokat a hibákat.
A sérülés nem jó. Nem csak azért, mert visszavet a fejlődésben, hanem mert se a testnek, se a léleknek nem tesz jót, ha valami rajtunk kívülálló ok miatt nem tudjuk folytatni a munkát, és emiatt az egész futóévünk „mehet a kukába”. Éppen ezért nagyon fontos, hogy ezeket a sérüléseket megelőzzük, vagy ha már megtörtént a baj, megfelelő szakember segítségével meggyógyítsuk. Elsőként megint fontos szót ejtenünk a bemelegítés és a nyújtás fontosságáról, erről már korábbi cikkünkben írtunk. A bemelegítéshez és a nyújtáshoz hasznos, ha úgynevezett SMR-hengert is használsz. Bár nem helyettesíti a masszőrt, de a letapadt izmokat szépen fellazítja, és felkészíti a testet a terhelésre, futás után pedig regenerál.
Milyen szakembereket érdemes felkeresni, és hogyan segíthetnek nekünk a sérülésmentes futásban?
Masszőr, masszázs
Ha rendszeresen futsz, akkor érdemes bizonyos időközönként, akár havonta egyszer felkeresni egy masszőrt. A masszőr segít a nagyobb terhelés előtt felkészíteni a tested, a versenyek vagy hosszabb futások után csökkenteni az izomlázat és kilazítani a megmerevedett izmaidat. Így csökken a regeneráció ideje, jobban megy a futás, és a sérülés veszélye is kisebb lesz. Egy jó masszázs a letapadt izmokat is fellazítja. Fontos megjegyezni, hogy a masszázs nem helyettesíti a nyújtást, de egyik segítheti a másikat.
Sok versenyen van lehetőség a célbeérkezést követően egy masszázsra, amelytől nem csak felfrissülsz, a regenerálódást is gyorsítja a megterhelés után. A futás utáni masszázs sosem lehet túl erős, inkább segít ellazítani a szöveteket, újra beindítja a vér- és nyirokkeringést, és megelőzheti, vagy legalább gyengítheti az izomlázat.
Mindenképpen szakemberhez fordulj, mert sérülések esetén teljesen más masszázsra van szükség, ilyenkor speciális gyógymasszőrt érdemes felkeresned.
Gyógytornász
A legtöbben legfeljebb akkor keresnek fel gyógytornászt, ha már megtörtént a baj, vagyis lesérültek. Pedig a rendszeres futás mellé a gyógytornát sem ártana beiktatni, tehát nem alkalmi kezelésekkel „helyrerakni magunkat”, hanem rendszeresíteni ezt a mozgásformát is. A gyógytorna egyáltalán nem haszontalan mozgás, érdemes a panaszok megelőzésére is alkalmazni. Aki sokat ül számítógép előtt vagy bármilyen ülőmunkát végez, annak mindenképpen megfontolandó szakembert felkeresni. Az ülés során meggyengülnek az izmok, megrövidülnek a szalagok.
Fizikoterápia
Elsőként érdemes tisztázni, mi a különbség a fizioterápia és a fizikoterápia közt, mert sokan összekeverik ezt a két fogalmat. A fizioterápia gyűjtőfogalom, a természetes, fizikai vagy kémiai energiákkal, például gyógyvizes kezeléssel gyógyító eljárások tartoznak ide. A csak fizikai energiával való gyógyítást hívjuk fizikoterápiás kezeléseknek. Ilyen a gyógymasszázs, a gyógytorna vagy a lökéshullám-terápia. Ha bármilyen mozgásszervi panasszal küzdesz, először érdemes szakorvost felkeresni, aki kiegészítő kezelésként javasolhatja a fizikoterápiát. A fizikoterápiás kezelés személyre szabott, és nagyobb esélyed van a gyógyulásra is.