11. Öltözködési tippek
A futó öltözködésben nincsenek igazán ökölszabályok, hiszen az ajánlásokat gyakran felülírja személyes hőérzetünk. Ennek ellenére megpróbálok pár olyan tanáccsal szolgálni, ami segítséget nyújthat minden évszakban.
Először talán a legfontosabb, hogy mindig úgy induljunk el egy-egy edzésre, hogy inkább kicsit fázzunk. Futás közben 5-10 perc, vagy néhány kilométer alatt kimelegszik a testünk és az sem ideális, ha túl vagyunk öltözve. Ugyanebből az okból nyáron ne viseljünk hosszúnadrágot, még akkor sem, ha vékony. Télen túlterheli a testünket, ha túlzottan vékonyan vagyunk felöltözve, nyáron pedig az, ha túl öltözünk.
Szerencsére megérkezett a tavasz, így már kora reggel is 10-12 fokban futhatunk. Ilyenkor már érdemes inkább rövidnadrágra váltani még abban az esetben is, ha felsőtestünkre hosszú ujjú pólót, midlayer, vagy egy vékonyabb aláöltözetet veszünk. Ilyenkor a szeles időben felvehetünk egy széldzsekit, vagy futómellényt, hogy átizzadva lehetőleg ne hüljünk meg (itt a versenyszezon, kár lenne a felkészülési időnket keresztbe húzni egy betegséggel). 14-15 fokban már nyugodtan előkerülhetnek a rövid ujjú pólók, 20 fok felett akár a trikók is.
A nyári hőségben a legkönnyebb póló is kellemetlen lehet, ezért a hölgyeknek érdemes körülnézni a futásra kialakított sportmelltartók között, mert már nem egy cég akad, aki olyan sportmelltartókat gyárt, amelyek önmagukban viselhetőek, így sokat javíthat a komfortérzetükön, hogy nem szükséges több réteget viselni.
20 fok környékén már nem ajánlatos hosszúnadrágban futni, még akkor sem, ha az vékony. A térd alá érő caprik többet takarnak, ha ezt igényeljük, viszont jobban engedik lélegezni is a testet.
Az erős UV sugárzás miatt ajánlatos egy napellenzős futósapka, napszemüveg használata is (nem beszélve egy jó, sportoláshoz kialakított naptejről). Habár még csak május van, a növényeket már égeti a nap, a testünk számára sem könnyebb.
Hidegebb időjárásban, szeles vagy csapadékos időben, pláne télen nehezebb megfelelően felöltözni. 0-10 fok között a vékony hosszúnadrág kellemesebb, a midlayer, vagy hosszú póló alá már elviselünk esetleg egy vékonyabb aláöltözetet, vagy egy pólót. Szeles időben érdemes széldzsekit, vagy szélálló mellényt viselnünk, esőben pedig vízálló ruházatot (léteznek vízálló baseball sapkák is, amelyek sokat javíthatnak a kényelmünkön, ha hidegben nem vizes a fejünk sem). 5 fok alatt már érdemes fejpántot, vékony sapkát, csősálat, vagy vékony kesztyűt is elővenni. 0 fok alatt mindenképpen a réteges öltözködést ajánlom, esőben vagy hóban pedig vízálló ruházatot. Ilyenkor a szélálló mellény és a széldzseki alapfelszerelésünk része lehet. Minél hidegebbé válik az idő, annál inkább érdemes vastag hosszúnadrágot használni, akár kerülhet alá egy aláöltözet nadrág, fölé egy rövidnadrág is. Felsőtestünkre aláöltözetet (baselayer), midlayert, dzsekit, mellényt vehetünk, és érdemes nem elhagyni a sapka, csősál, kesztyű viselését sem. -5 fok alatt pedig nagy segítséget nyújthat a vízálló futócipő is, akár napi használatra, pláne, ha kicsit fázósabbak vagyunk.
Öltözzünk mindig komfortosan, ha tehetjük, akkor technikai anyagból készült ruházatba. A futásra megálmodott ruhák jól lélegeznek nyáron, jól tartják a hőt télen, könnyen száradnak, nem okoznak kidörzsölést, lényegesen magasabb kényelmet biztosítanak, mint a pamutból, nylonból készült társaik.
Jó felkészülést kívánunk!
Plesz Botond
A dm Balaton Run futóedzője és a Balatonman Training Team vezetőedzője