2. HOGYAN VÁLASSZUNK FUTÓCIPŐT?
Néhány jó tanáccsal szeretnénk szolgálni a megfelelő futócipő kiválasztásával kapcsolatban, hogy pár félreértést és tévhitet eloszlassunk. Úgy is fogalmazhatnánk, hogy ez itt egy “mit nézz és mit ne” tanácsadás a futócipőkkel kapcsolatban. A megfelelő futócipő kiválasztása nem könnyű feladat, és ha mellényúlunk, az tönkreteheti mind a felkészülésünket, mind a kiválasztott versenyünket, ezért érdemes gondosan, az időt nem sajnálva mérlegelni.
Kezdjük a legnyilvánvalóbbal a SZÍN:
Sose válassz cipőt a színe alapján. Próbálj „vakon”, mindig hagyd, hogy a lábad döntsön.
A legtöbb félreértés a MÉRET kapcsán merül fel:
Méretben sosem az utcai cipőnk mérete lesz a mérvadó. Nézd meg, hogy futócipőből mi az a méret, ami pont jó a lábadra (ebben segít, hogy ha leméred a lábad hosszát, és a futócipő belső hosszméretét megnézed) és annál egy fél számmal (5 mm-rel) nagyobbat választasz. Ha majd bedagad a lábad a hosszú futások során, így lesz helye és nem sérül meg. Legjobb, ha személyesen tudsz válogatni, és a futóboltban dolgozó, szakképzett eladók is segítenek a megfelelő méret kiválasztásában.
A futócipő formája, FELSŐ RÉSZE:
Ha keskenyebb a lábad, érdemes olyan modellben gondolkodnod, ami nem túl széles, így amikor kényelmesen szorosra húzod a cipőfűzőt, akkor nem gyűrődik össze a cipő szövete. Ha szélesebb a lábad, azt figyeld meg, hogy felvételkor nem nyomja-e túlzottan szét a lábfejed a felső részt, mert az előbb-utóbb kidörzsölődéshez, esetleg vízhólyaghoz, vagy feltöréshez is vezethet. Vannak modellek, amelyeket eleve szélesített verzióban is legyártanak, fel lehet azokat is próbálni. Ajánlom, hogy akár ebben is kérj tanácsot, egy külső szemlélő könnyebben fedez fel problémákat!
A kilyukadó CIPŐ ORR és SAROK:
Sokaknak a nagylábujja kissé felfelé áll. Ez genetika, nem tudsz rajta változtatni. Ezért ha van rá módod, nézd meg, hogy a nagylábujjadnál nem púposodik-e ki a cipő szövete. Ha kipúposodik, sajnos könnyen előfordulhat, hogy néhány száz kilométer után kilyukad. Ezzel együtt mindig gondosan ügyelj a futócipő bekötésére, mert ha kicsit is mozog benne a lábad, akár észrevétlenül is, akkor az előbb-utóbb a sarokrészen szakadást fog okozni.
Az örök kérdés: STABIL vagy NEUTRÁLIS:
Ha nem szeretnénk mellényúlni és esetlegesen sérüléssel küzdeni a felkészülési időszakban, akkor mindenképpen érdemes szakember segítségét kérni, ha a lábállásunkról van szó. Erre tökéletes választás egy lábállás diagnosztikai vizsgálat, amire a Maratonman Depoban ingyenesen regisztrálhatsz és mindent megtudhatsz a témával kapcsolatban.
A futócipő “esése”, avagy a DROP:
A kutatások eredményei bebizonyították már évtizedekkel ezelőtt, hogy futók nagy része sarokra érkezik, és ezt kezdték el figyelembe venni a futócipők kialakításakor. A hagyományosnak számító 8-10-12 mm-es drop, vagyis amikor a sarkunk ennyivel magasabban van a lábfejünkhöz képest, segít csökkenteni az Achillesz-ínt és vádlit érő feszültséget, valamint az így kialakított csillapítással megvédi a testet minden egyes lépéskor a becsapódás erejétől és a keletkező rezgésektől. Ettől függetlenül szabadon válassz ezen a téren, csak ne feledd el ezt a tényt.
Végül a sok lehetséges témából a VÉDELEM, vagy PÁRNÁZOTTSÁG:
A cipők komfort fokozata, vagyis a lábunk számára nyújtott védelme fontos szempont. A nagyobb védelem értelemszerűen nagyobb biztonságot jelenthet a sérülésekkel szemben, mivel általa kisebb terhelést kap a test. A friss kutatások ajánlása szerint általában véve is érdemes magasabb párnázottságú futócipőt használni. Emellett központi kérdés lehet, hogy egy még meglévő testsúly felesleg esetén, vagy a kezdő futóknak, vagy egy sérülés után, esetleg sérv vagy más tartós testi probléma fennállásakor érdemes elgondolkodni egy magasabb komforttal rendelkező, hagyományos felépítésű cipő választásán. A magasabb párnázottság, természetesen általában magasabb súllyal is társul. Ezzel együtt ne felejtsd el, hogy minél könnyebb egy futócipő, jellemzően annál kisebb védelemmel is rendelkezik. A kisebb súly persze segíthet abban, hogy „gyorsabbak” legyünk, de hátráltathat is minket, mert az alacsonyabb védelem miatt hamarabb elfáradhat a lábunk. Mérlegeljük ebben az esetben is a képességeinket, és aszerint válasszunk.
+1 a KARBON FUTÓCIPŐK:
Viszonylag ugyan új a karbon lemezes technológia, azonban ezzel együtt nagyon elterjed és felkapott téma. A karbon lemezek valóban erőteljes dinamikát biztosítanak, és amennyiben ugyanazzal a lépés frekvenciával futunk, mint más esetben, a karbon lemeznek köszönhetően – megfelelő tempó mellett – a futás repülési szakasza megnyúlik. Ezért elmondható, hogy azonos lépésszám mellett, azonos idő alatt, hosszabb utat teszünk meg. Azonban ügyeljünk arra, hogy “gyorsabbak” nem leszünk a karbon lemeztől, valamint egyelőre a technológia nem olyan tartós, mint a többi futócipő kialakítása, ezért nagyságrendileg jó ha fele annyit tudunk futni egy karbon lemezes futócipőben.
Jó felkészülést!
Plesz Botond
A dm Balaton Run futóedzője és a Balatonman Training Team vezetőedzője