3. EDZÉS UTÁNI REGENERÁCIÓ
A sikeres felkészülés egyik fontos alappillére az edzés utáni regeneráció, melyet sokan figyelmen kívül hagynak, így hiába a precíz és kemény edzésmunka, ennek hiányában a várt eredmény sokkal nehezebben érhető el.
Pár jó tanács:
– Minden edzés végén precízen nyújts le! Fontos, hogy a nyújtás alapos legyen, szánj rá – izomcsoporttól függően – összesen 10-15 percet. Futás után okvetlen nyújtsd le a combfeszítő-, combhajlító-, vádli- és farizmokat. Ehhez számtalan gyakorlatot találsz a neten.
– Edzés végén javasolt a kalória és az ásványi anyagok visszapótlása. Fontos, hogy a szervezet gyorsabb regenerációjához szénhidrátra és fehérjére is szükségünk van! Jó hír, hogy számos gyártó forgalmaz ún. recovery italokat, melyek egyszerűen és gyorsan, vízzel elkészíthetők és azonnal fogyaszthatók.
– Kompressziós-nadrág, kompressziós-zokni, vagy sportszár viselete nemcsak edzés alatt, hanem az edzés után is javasolt. Segíti a vénás keringést, a mielőbbi regenerációt.
– Masszázs. Ha teheted, gyakran és rendszeresen juss el sportmasszőrhöz, akinek áldásos munkája az izomzatodon nemcsak a gyors regenerációt segíti, de a sérülések megelőzésében is nagy szerepet játszhat!
– Alapos SMR hengerezés hetente legalább egyszer! Ha hozzálátsz, akkor az edzések végén, a nyújtás előtt végezd! A masszőrt nem helyettesíti, de csodát tud tenni a fáradt és igénybe vett izmokkal.
– Jeges dézsa. Ha nincs is otthon ilyen lehetőség, edzés után egy jeges kádfürdő is néha csodát tehet a lábaiddal! Nem kell túlzásokba esni! Egy normál méretű kádba kb 5 kg zacskós jég elegendő lehet.
– Utoljára a legkönnyebben kivitelezhető, és az egyik legfontosabb “eszköz”: az ALVÁS! A regenerációhoz elengedhetetlen a megfelelő óraszámú és minőségi alvás! Ne aggódj, ezt nem tudod túltolni! 🙂
Jó felkészülést!
Plesz Botond
A dm Balaton Run futóedzője és a Balatonman Training Team vezetőedzője