4. Futóedzés és táplálkozás
A futás célja az állóképesség javítása, a testi és lelki egészség fenntartása, vagy a testsúlycsökkentés. A rendszeres futóknak a tudatos táplálkozásra nagyobb hangsúlyt kell fektetniük, melynek célja az energiaraktárak feltöltése, az izomerő növelése és az immunrendszer erősítése. Mindezek miatt a megfelelő étrend összeállítása nem csupán kalóriaszámlálásból áll, hanem a megfelelő mennyiségű és minőségű makro-, illetve mikrotápanyagok (nyomelemek, vitaminok) beviteléből. A mindennapokban a táplálkozást megkönnyíti a bevásárlásunk helyszínének tudatos megválasztása.
Az étrend összeállításában figyelembe kell venni a korábbi edzettségi állapotot, a tervezett távot (5-10km, félmaraton, maraton) és a futás intenzitását (aerob, anaerob anyagcserefolyamatok). Napjainkban fontos megemlíteni a különböző állati eredetű fehérjék fogyasztását megszorító étrendeket, ezekben az esetekben nagyobb hangsúlyt kell fektetni a sportolás és az egyes étrendi összetevők mennyiségére és minőségére (növényi eredetű fehérjék, vaspótlás). Mindezek alapján egyénre szabott diéta javasolt.
Mik is a legfontosabb tápanyagforrások:
Makrotápanyagok a szénhidrátok, a fehérjék és a zsírok. A mikrotápanyagok csoportjába tartoznak a vitaminok (A, C, D, E, K vitamin), a nyomelemek (vas) és az ásványok (kálcium, magnézium, kálium).
Mindezeket a tápanyagok természetes forrásokból elérhetők, ugyanakkor a kereskedelmi forgalomban kapható táplálék kiegészítők (fehérjeporok, fehérje szeletek, izotóniás oldatok) segítik a fejlődést, a versenyre való felkészülést (hosszabb táv, gyorsabb futás) valamint a verseny alatti energiapótlást.
Szénhidrátok
A szénhidrátok kiemelt jelentőségűek a mozgás előtti táplálkozásban és a futás közben frissítésben egyaránt. Megkülönböztetünk egyszerű és összetett szénhidrátokat. Előbbiekhez soroljuk például a szőlőcukrot és a gyümölcscukrot, míg az utóbbi csoporthoz tartozik a keményítő és a glikogén. Szervezetünk, legnagyobb mértékben a májunk, a szénhidrátokat glikogén formájában raktározza, melyből a mozgás során glükóz szabadul fel, ennek elégetése biztosítja a futáshoz szükséges energiát. Futóként mindkét típusú szénhidrátnak megvan a helye az étkezésedben. Ha hosszabb táv (például egy félmaraton) megtételét tervezed, jó előre fel kell töltened a glikogén raktáraid, nehogy futás közben fogyjon el az energiád. Erre a célra megfelelő választást jelentenek a lassú felszívódású, összetett szénhidrátok, ilyeneket tartalmaz például a zab, a köles vagy a quinoa (dm Bio quinoa trikolor, dm Bio köles, dm Bio zabpehely). Röviddel az edzés vagy verseny előtt pedig fogyassz gyors felszívódású szénhidrátot, ez lehet például gyümölcs vagy valamilyen gyümölcslé (dm Bio gyümölcsszelet mangoval és datolyával, dm Bio gránátalma direktlé).
Fehérjék
Izmaink főként fehérjékből állnak, melyek aminosavakból épülnek fel. Köztudott a fehérjebevitel fontossága a megfelelő sportteljesítmény eléréséhez, a hatékony izomműködéshez. Szervezetünkbe a fehérjéket állati és növényi forrásból is bevihetjük, többek között a halak, húsok, tejtermékek, illetve a hüvelyesek. Futás után ezeket fogyasztva hozzájárulnak az izmaink épüléséhez és regenerálódásához. Napjainkban egyre népszerűbbek a különböző fehérjeporok és fehérjeszeletek, melyek rengeteg különböző ízben kaphatók (dm Sportness fehérjeszelet). Előnyük, hogy egyszerűen szállíthatók és elfogyaszthatók, alkalmasak gyors fehérjepótlásra a rohanó hétköznapok során, vagy egy verseny, edzés után. A legtöbb fehérjeszelet szénhidrátot is jelentős mennyiségben tartalmaz, erre mindenképpen érdemes odafigyelnünk az étrendünk megtervezésekor.
Zsírok
A harmadik nagy makrotápanyag csoportot a zsírok alkotják. Amikor a futók táplálkozásáról beszélünk a zsírokról jóval kevesebb szó esik, pedig számos élettani folyamatban töltenek be elengedhetetlen feladatot. A zsírban oldódó vitaminok raktárakként funkcionálnak, lényeges szerepük van továbbá energiaforrásként is, emellett hozzájárulnak az idegrendszer és a hormonrendszer ideális működéséhez. Futóként értékes zsírforrást jelent a hal, az olívaolaj, az olajos magvak vagy például a lenmag (dm Bio lenmag).
Mikrotápanyagok
A mikrotápanyagok a szervezet elektrolit egyensúlyában, az anyagcsere folyamatok és többek között az izomműködés fenntartásában vesznek részt. Futás közben, izzadás során nemcsak vizet, hanem elektrolitokat is veszítünk, ezek pótlása nélkülözhetetlen. Ebben lehetnek segítségünkre a különféle izotóniás italok. Ezekkel az ionokat és vitaminokat is tartalmazó frissítőkkel hatékonyan egyenlíthetjük ki a folyadékveszteséget, olthatjuk szomjunkat edzés alatt vagy után (dm Sportness izotóniás sportital).
A versenyre való felkészülésnél figyelembe kell venni a pihenő és az edzés napokat, tehát az étkezésben lesz egy periodicitás. A pihenőnapokon, vagy a könnyebb edzést tartalmazó napokon kevesebb szénhidrátra van szükségünk, ugyanakkor több fehérje, rostban gazdag táplálék javasolt. Azokon a napokon, amikor hosszabb távra tervezünk, nagyobb energiabefektetésre van szükségünk, a szénhidrát raktárakat fel kell tölteni, illetve futás közben is pótolni kell azokat. A megfelelő folyadékbevitel ezeken a napokon különösen fontos.
A cikket írták:
Dr. Béres Nóra
Dr. Elekes Iringó
Dr. Érdi Júlia
a Semmelweis Egyetem I.Sz. Gyermekklinikájának munkatársai