5. Ami a lábad és a cipő között van – A futózoknik titkai
Egy méltatlanul mellőzött téma a futásban a futózoknik kérdése, pedig ott van közvetlenül a futócipőnk és a lábunk között, a legérzékenyebb helyen.
Ha azt gondoljuk, hogy nem számít, akkor tévedünk! Nem is gondolnánk, hogy egy nem megfelelő zokni rengeteg kényelmetlenséget okozhat, míg egy jól kialakított futózokni olyan plusz komfortot és egészséges környezetet
biztosít a lábunknak, amit – ha nem próbáltuk még – el sem tudunk képzelni. Ha azt vesszük, hogy futócipő kiválasztására milyen nagy gondot fordítunk, ha nadrágot, vagy pólót választunk azt is felpróbáljuk, meggondoljuk. Akkor miért ne tennénk ugyanezt a lábunkat védő zoknival?!
A futócipők komfortját erőteljesen javítja egy megfelelően kiválasztott futózokni. Mire érdemes figyelni?
Futás közben a láb még a hideg téli napokon is izzad. Egy pamut, vagy cérnazokniban ez fokozottan igaz lesz. A láb nem tud megfelelően szellőzni, a nedvesség közvetlenül a bőrnél marad, a zokni csúszkálni, csavarodni kezd. Azon felül, hogy a nedvesség kellemetlen, tökéletes táptalaja lehet a baktériumoknak, és a lábgombásodás kialakulásának. A csúszkáló, csavarodó zokni vízhólyagokat, szélsőséges esetben akár véresre dörzsölést is okozhat. A szintetikus anyagokból, mint a lycra, poliészter, nejlon, spandex készült futózoknik ezzel szemben elvezetik a nedvességet a lábunktól, és így egészségesebb mikrokörnyezetet biztosítanak számára futás közben. A szintetikus anyagok mellett találunk természetes anyagokat is felhasználó zoknikat. A gyapjú – ami nyáron hűt, télen fűt – abszolút ideális, ráadásul egyáltalán nem tartja meg a nedvességet. Ugyanígy a jól lélegző kókusz és bambusz rostok is rendkívül sok előnnyel rendelkeznek.
A futózoknik másik fontos tulajdonsága a lábfejhez illeszkedő körkötés, varrásmentes kialakítás, megfelelő gumírozás. Az egyszerű alapmodellek még nem, de a komolyabb zoknik már egyedi jobb, illetve bal lábas kialakítással rendelkeznek, valamint kategóriától függően egyedi párnázást kapnak a lábujj párnáknál, a saroknál, az Achillesz-ín tövénél, a bokánál, a talpnál, vagy akár azon a területen is, ahol a cipőfűzőnk megkötéséből eredő diszkomfort kialakulhat. Ez a plusz
párnázás még tökéletesebb futóélménnyel kényeztet el a legmelegebb nyári napokon is, amit minimum a versenyeken megérdemel a lábad! 🙂
Végül egy kis plusz a kompressziós zoknik használatáról. Ma már igen sok helyen olvashatunk, találkozhatunk a futószárakkal, kompressziós ruházatokkal, amelyek segítik, hogy a testünk kevésbé duzzadjon, a vérkeringésünk még nagyobb erőfeszítés során is élénk maradjon. Működési elvük legegyszerűbben: a kompressziónak köszönhetően az erek nem tudnak úgy kitágulni, így az oxigénszállító képességük jobb marad, valamint a keletkező salakanyagok is megfelelően távoznak, nem gyűlnek fel. A kompressziós termékek további előnye, hogy segítik a regenerálódást, így nem csak sporttevékenység közben, de azt követően is nagy hasznukat vehetjük.
A futózoknik esetében nincs a cserére vonatkozó szabály, így akkor cseréled, ha úgy gondolod, hogy már nem okoz kényelmet, kiszakadt, elvékonyodott, elmozdul és kidörzsöl, vagy éppen elvesztette a formáját, kinyúlt.
Kényelmes és jó felkészülést kívánok!
Plesz Botond
A dm Balaton Run futóedzője és a Balatonman Training Team vezetőedzője