8. Munka, család, edzés háromszög avagy, hogy illeszd be az edzést a mindennapokba
MUNKA, CSALÁD, EDZÉS
Bűvös három szó! Egyensúlyuk megtalálása a legtöbb szabadidő-sportoló számára legalább akkora kihívást jelent, mint maga a verseny, vagy a felkészülés. Hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy a siker legalapvetőbb kritériuma úgy szól:
Úgy érj el minél jobb eredményt, hogy ez a hármas egyensúlyban van! Nincs az a helyezés, vagy időeredmény, ami helyrehozná a tartósan felborult egyensúly okozta károkat.
Alapvető feladat tehát – bármilyen edzésprogramba való csatlakozás előtt – objektíven felmérni a lehetőségeket a következő szempontok szerint:
– mennyi edzést bír el hosszú távon a szervezetem, amit ki is tudok pihenni?
– milyen mértékig tud támogatni a környezetem?
– mekkora lehet az a fizikai fáradtság, ami még nem megy a munkám rovására?
Ezekre a kérdésekre adott válaszok nem kőbe vésett szabályok, de érdemes többször megvizsgálni, és esetleg korrigálni a folyamat során az arányokat. Ha a kereteket sikerült felállítani, akkor az edzés mindennapokba való beillesztéséhez az egyik legjobb eszköz maga az edzésterv, amelynek megtervezése során nemcsak az adott nap edzésmunkáját, hanem az adott időszak elvégzendő edzésprogramját, annak pontos időszükségletét is érdemes előre megterveznünk!
Az egyes edzések részleteibe is betekintve fontos, hogy az a kérdés, hogy mennyit edzel, és azt a napodba mikor tudod beilleszteni, sok dologtól függ. Néhány szempont, melyeket érdemes figyelembe venned:
– Az edzés ráhangolódással kezdődik! Minél nehezebb az edzés, annál jobban fókuszba kell kerülnöd, hogy megfelelően tudd majd teljesíteni! A feladat pontos értelmezésén és a fókuszba kerülésen túl az esetleges frissítés megtervezésére, vagy a megfelelően végiggondolt ruházat kiválasztására is szánj időt!
– Az edzés időtartamának tervezésekor ne csak a feladat idejével számolj! Ne feledkezz meg a bemelegítésről, a nyújtásról, illetve az átöltözés, zuhanyzás idejéről sem! Ha egy 1 órás futásod van, legalább 1:20 perccel kalkulálj!
– Mindig törekedj egyensúlyra! Az edzés fontos, de, ha a családdal töltött idő rovására megy, az hosszútávon többet árt, mint használ! Egyeztess előre mindig a környezeteddel: a hétre milyen edzéseid vannak, hogyan tudnátok összefésülni a programokkal!
– Olyan edzéstervet állíts össze, mely hosszútávon sok módosítás nélkül vállalható. Ha rendszeresen bele kell nyúlnod a tervedbe, akkor ott gond van az időrenddel, vagy magával a vállalt edzésszámmal, de felmerül, hogy a kiválasztott céllal. Ebben az esetben rakd újra az időkereteket, és válassz ennek megfelelő célt! (olvasd el korábbi írásainkat!)
– Lehetőség szerint vigyél rendszerességet a napi edzésidőpontok megválasztásába is! Egy jó séma megtalálása fél győzelem! Ha egy heti időbeosztási sémát 10-ből 8-szor változtatás nélkül meg tudsz csinálni, garantált lesz a fejlődésed!
– Ha versenyre készülsz, az utolsó időszakban a heti kulcsedzést próbáld a várható verseny napszakára időzíteni!
Ne feledd, ez a tervezés is pont annyit ér majd, amennyit megvalósítasz belőle!
Jó felkészülést kívánok!
Plesz Botond
A dm Balaton Run futóedzője és a Balatonman Training Team vezetőedzője